Honors Convocation Award Winners - 2020
Adjunct Faculty Excellence Awards
Joseph Blankson , Educational Research and Administration , College of Education and Professional Studies
Marisa Cooper , Accounting and Finance , College of Business
Amy Dunckel , Health Sciences and Administration , Usha Kundu, MD College of Health
Kimberly Golson , Computer Science , Hal Marcus College of Science and Engineering
Rustian Phelps , English , College of Arts, Social Sciences and Humanities
Delta Sigma Pi Scholarship Key
Maria Gabriella Biaocco Di Bonifacio Management Information Systems, B.S.B.A.
Distinction in Faculty Research and Scholarly Activities Awards
Senior Faculty
Kevin Krieger , Accounting and Finance , College of Business
Early Career Award
Kwame Owusu-Daaku , Earth and Environmental Sciences , Hal Marcus College of Science and Engineering
Distinguished Faculty Service Award
Chasidy Hobbs , Earth and Environmental Sciences , Hal Marcus College of Science and Engineering
Faculty Excellence in Teaching or Advising Awards
Teaching
Ata Atadil , Global Hospitality and Tourism Management , College of Business
Kristen Coffey , Medical Laboratory Sciences , Usha Kundu, MD College of Health
Raina Garrett , English , College of Arts, Social Sciences and Humanities
Advising
Karen Molek , Chemistry , Hal Marcus College of Science and Engineering
Faculty Excellence in Undergraduate Research Mentoring Awards
Senior Faculty Award
Jane Caffrey , Center for Environmental Diagnostics and Bioremediation , Hal Marcus College of Science and Engineering
Early Career Award
Phillip Schmutz , Earth and Environmental Sciences , Hal Marcus College of Science and Engineering
Director's Choice
Jamin Wells , History , College of Arts, Social Sciences and Humanities
Million Dollar Research Hall of Fame
Pamela Benz , Chemistry , Hal Marcus College of Science and Engineering
Carla Thompson , Educational Research and Administration , College of Education and Professional Studies
LaTonya Wesley , Office of Student Retention Initiatives , Division of Academic Engagement and Student Affairs
Outstanding Graduate Assistant/Teaching Assistant Awards
Kathryn Patterson , Anthropology
Fanny Starzmann , Accountancy
Meaghan Gulledge , Reading Education
Arianna Simmering , Biology
Stephen Jones , Health Promotion and Worksite Wellness
Outstanding Graduate Student Awards
Christina Cusack , Strategic Communication and Leadership
Tate Lehtio , Business Administration
Ellie Henriquez , Social Work
Jenna King , Biology
Carol Richards , Healthcare Administration
Outstanding Undergraduate Student Awards
College of Arts, Social Sciences and Humanities
Terri Adams Maritime Studies, B.A.
Nicole A. Allen Communication, B.A.
Isabelle Areola Music, B.M.
Kimberly L. Bell Political Science – Pre-Law, B.A.
Ethan Bembry Art History, B.A.
McKenzie L. Campbell Women's, Gender and Sexuality Studies, B.A.
Charles L. Cox History, B.A.
Katherine Engelmeyer Music Education, B.M.E
Joshua A. Heming Theatre, B.A.
Leah M. Jordan Anthropology, B.A.
Mary M. Oglesby English, B.A.
Devon L. Peyton Philosophy, B.A.
Caroline M. Pritchard International Studies, B.A.
Katelyn R. Smith Musical Theatre, B.F.A
Austyn S. Terrio General Studies, B.G.S.
Elisabeth S. Urbaez Graphic Design, B.F.A.
College of Business
Corbin B. Carlson Human Resources Management, B.S.B.A.
Abigail S. Clemetson Management, B.S.B.A.
Jason Hoffman Global Hospitality and Tourism – Guest Experience Management, B.S.
Samuel R. Hullenbaugh Supply Chain Logistics Management, B.S.B.A.
Trung M. Huynh Finance, B.S.B.A.
Sarah C. Pietrusza Global Hospitality and Tourism – Revenue Management and Predictive Analytics, B.S.B.A.
Darin Reese Management Information Systems, B.S.B.A.
Cody Roh Comprehensive Economics, B.S.B.A.
Gabriel M. Seabrook General Business, B.S.B.A.
Tyler A. Smith Comprehensive Marketing, B.S.B.A.
Andrew P. Spenner Professional Accountancy, B.S.B.A.
College of Educational and Professional Studies
Brennen G. Beckwith Social Work, B.S.W.
Jeremy W. Clark Building Construction, B.S.
Andrew D. Harper Army ROTC
Alex M. Hayman Sport Management, B.S.
Iasia S. Oden Legal Studies, B.A.
Kayla A. Reid Criminal Justice, B.A.
Patrick Rother Army ROTC
Evan R. Stenerson Exceptional Student Education, B.A.
Julissa M. Stouffer Children and Society, B.A.
Becky L. Ward Elementary Education, B.A.
Shawna J. Williams Instructional Design and Technology, B.S.
Hal Marcus College of Science and Engineering
Andrew J. Atkins Computing and Information Sciences, B.S.
Daniel T. Duong Physics, B.S.
Hailee M. Hawkins Mathematics, B.S.
Barbara J. Klein Marine Biology, B.S.
Patrick S. Martino Computer Engineering, B.S.C.E.
Branden S. Mazour Computer Science, B.S.
Megan E. Morton Cybersecurity, B.S.
Kevan Pledger Information Technology, B.S.
Anna L. Powell Environmental Science, B.S.
Kristina L. Samborski General Biology, B.S.
Pamela T. Sandoval-Sanchez Biomedical Sciences, B.S.
Julia I. Schwieg Chemistry, B.S.
Erik J. Spencer Electrical Engineering, B.S.E.E.
Caleb A. Williams Mechanical Engineering, B.S.M.E.
Usha Kundu, MD College of Health
Kaitlyn N. Baldwin Psychology, B.A.
Ryan A. Birge Fitness and Sport Coaching, B.S.
Joseph L. Bloyd Athletic Training, B.S.
Priscilla A. Bracken Public Health, B.S.
Stephanie M. Brown Clinical Laboratory Sciences, B.S.
Gretchen K. Cagle Exercise Science, B.S.
Teresa G. Czaban Nursing, R.N./B.S.N.
McKenna N. Hyman Health Promotion, B.S.
Micah J. Johnson Physical Education Teacher Education, B.S.
Melissa E. Kucko Health Sciences, B.S.
Paige A. McArdle Nursing, B.S.N.
Virginia M. Outzen Psychology, B.S.
Ruffian M. Tyner Healthcare Administration, B.S.
Kugelman Honors Program
Cara Womacks Marine Biology, B.S.
President's Award for Leadership in Diversity
Student Recipient
Jasmine Corpuz , Biomedical Sciences, B.S.
Faculty Recipient
Ali Green , Global Hospitality and Tourism Management , College of Business
Richard and Sandra Berg Scholar Athlete Awards
Olivia Hadaway , Exercise Science, B.S. - Women's Swimming and Diving
Pedro Sewastjanow Cordeiro , General Business, B.S.B.A. - Men's Tennis
Student Government Association Distinguished Teaching Awards
Adam Blood , Communication , College of Arts, Social Sciences and Humanities
Matthew Crow , Criminology and Criminal Justice , College of Education and Professional Studies
Chasidy Hobbs , Earth and Environmental Sciences , Hal Marcus College of Science and Engineering
Kevin Krieger , Accounting and Finance , College of Business
Jill Van Der Like , Nursing , Usha Kundu, MD College of Health