Honors Convocation Award Winners - 2019
Adjunct Faculty Excellence Awards
Teresa Caples , Nursing , Usha Kundu, MD College of Health
Lydia Kyei-Blankson , Educational Research and Administration , College of Education and Professional Studies
Jerome York , Management and MIS , College of Business
Delta Sigma Pi Scholarship Key
Mark A. Reid , Supply Chain Logistics Management, B.S.B.A.
Distinction in Faculty Research and Scholarly Activities Awards
Senior Faculty Award
Jane Caffrey , Center for Environmental Diagnostics and Bioremediation , Hal Marcus College of Science and Engineering
Timothy Royappa , Chemistry , Hal Marcus College of Science and Engineering
James Arruda , Psychology , Usha Kundu, MD College of Health
Early Career Award
Kim Day , Psychology , College of Arts, Social Sciences and Humanities
Alexis Janosik , Biology , Hal Marcus College of Science and Engineering
Tanay Kesharwani , Chemistry , Hal Marcus College of Science and Engineering
Daudet Ilunga Tshiswaka , Public Health , Usha Kundu, MD College of Health
Distinguished Faculty Service Award
Hedi Salanki-Rubardt , Music , College of Arts, Social Sciences and Humanities
Faculty Excellence in Teaching or Advising Awards
Teaching
Brian Eddy , Computer Science , Hal Marcus College of Science and Engineering
Sherry Hartnett , Marketing, Supply Chain Logistics, and Economics , College of Business
Andrea Nelson , Health Sciences and Administration , Usha Kundu, MD College of Health
Vanessa Rainey , Psychology , Usha Kundu, MD College of Health
Karen Valaitis , Health Sciences and Administration , Usha Kundu, MD College of Health
Faculty Excellence in Undergraduate Research Mentoring Awards
Senior Faculty Award
Karen Molek , Chemistry , Hal Marcus College of Science and Engineering
Early Career Award
Carrie Fonder , Art , College of Arts, Social Sciences and Humanities
Outstanding Graduate Assistant/Teaching Assistant Awards
Jessie Cragg , History
Jillian Byrd , Accountancy
Noe Morales , Criminal Justice
Travis Erickson , Earth and Environmental Sciences
Abigail Coalson , Healthcare Administration
Outstanding Graduate Student Awards
Elizabeth Brazelton , Anthropology
Karen Barbee , Business Administration
Asibi Carnegie , Social Work
Stephen Hopkins , Computer Science
Adetoyosi Obikoya , Psychology
Outstanding Undergraduate Student Awards
College of Arts, Social Sciences and Humanities
Daniel H. Anderson , Political Science, B.A.
Krista L. Bennett , Art, B.A.
Ilan Berkstein , Art. B.F.A.
Dustin T. Foster , Communication, B.A.
Sophia Elaine Giddens , Philosophy, B.A.
Hannah W. Green , International Studies, B.A.
Madeleine A. Hutchison , English, B.A.
Brian Phillips, History , B.A.
Joshua Rodriguez , Music Education, B.M.E.
Heather Rushing , Maritime Studies, B.A.
Lena M. Sakalla , Musical Theatre, B.F.A.
Katherine Mirabela Schleidt , Anthropology-Archaeology, B.A.
Maranda G. Straub , Theatre, B.A.
College of Business
Philip E.Billings , Management Information Systems, B.S.B.A.
Mary Charles , Human Resources Management, B.S.B.A.
Anne M. Dickinson , Comprehensive Marketing, B.S.B.A.
Jennifer E. Fitzpatrick , Management, B.S.B.A.
James M. Kradel , Finance, B.S.B.A.
Paxton J. Lyons , General Business, B.S.B.A.
Michelle D. Mobley , Professional Accountancy, B.S.B.A.
Miles J. Pollard , Comprehensive Economics, B.S.B.A.
Christopher J. Sanabria , Global Hospitality and Torism-Service Management, B.S.
Jillian N. Whitsell , Supply Chain Logistics Management, B.S.B.A.
College of Educational and Professional Studies
Melissa Carriles , Instructional Design and Technology, B.S.
Mackenzie L. Chrisman , Informal Education and Learning, B.A.
Halle B. Diaz , Legal Studies, B.A.
Chloe V. Diehl , Workforce and Program Development, B.S.
Teddy A. Feracho , Sport Management, B.S.
Ekin Gencturk , Building Construction, B.S.
Kendal O. Hall , Criminal Justice, B.A.
Hailee M. Hawkins , Mathematics Teaching, B.A.
Quenisha S. Lane , Social Work, B.S.W.
John R. McCormack , Army ROTC
Jessica M. Mejias , Interdisciplinary Social Sciences-Children and Society, B.A.
Thomas M. Owens , Air Force ROTC
Sydney Snyder , Exceptional Student Education-Elementary Education, B.A.
Courtney B. Weekley , Elementary Education, B.A.
Hal Marcus College of Science and Engineering
Allison M. Adamov , Physics, B.A.
Niccole Auld , Biomedical-Pre-Professional, B.S.
Marcus Green , Mathematics, B.S.
Christina Hofman , General Biology, B.S.
Michael N. Hopko , Environmental Sciences, B.S.
Bethany Kelly , Mechanical Engineering, B.S.M.E.
Barbara Klein , Marine Biology, B.S.
Randall Quimby , Computing and Information Sciences, B.S.
Jacob P. Rook , Computer Engineering, B.S.C.E.
James Taylor , Physics, B.S.
Angela Wable , Information Technology, B.S.
Michael C. Wagner , Electrical Engineering, B.S.E.E.
Christopher Walter , Chemistry, B.S.
Usha Kundu, MD College of Health
Freddie Armand , Physical Education/Teacher Education, B.S.
Kayleigh G. Bush , Exercise Science, B.S.
Stephanie N. Cook , Nursing, R.N./B.S.N.
Katherine E. Greene , Public Health, B.S.
Stephen C. Jones , Health Promotion, B.S.
Adrian W. Lawrence , Nursing, B.S.N.
Zachary Lewis , Healthcare Administration, B.S.
Marisha R. Little , Athletic Training, B.S.
Karen Martin , Clinical Laboratory Sciences, B.S.
Mary A. McRae , Psychology, B.A.
Spencer Weise , Health Sciences, B.S.
Connor S. Williams , Fitness and Sport Coaching, B.S.
Sonia B. Yanovsky , Psychology, B.S.
Kugelman Honors Program
Joseph E. Cox , Psychology, B.A.
President's Award for Leadership in Diversity
Student Recipient
Christopher King , Comprehensive Marketing, B.S.B.A.
Faculty Recipient
Gregory Tomso , Kugelman Honors Program
Richard and Sandra Berg Scholar Athlete Awards
Isabella Calves , Legal Studies, B.A. - Women's Tennis
Andrew Wentz , Sport Management, B.S. - Men's Soccer
Student Government Association Distinguished Teaching Awards
Rick Scott , Communication , College of Arts, Social Sciences and Humanities
Rodney Guttmann , Biology , Hal Marcus College of Science and Engineering
Laura Dees , Teacher Education and Educational Leadership , College of Education and Professional Studies
Alison Green , Global Hospitality and Tourism Management , College of Business
Thomas Westcott , Psychology , Usha Kundu, MD College of Health